Czy endometrioza zagraża życiu?

Gruczolistość macicy inaczej endometrioza to bolesna przypadłość wielu kobiet. Do dziś badacze nie odkryli jednoznacznej przyczyny choroby, choć istnieje wiele różnych teorii na ten temat. Objawy i przebieg tej dolegliwości zależą od indywidualnego przypadku. Jest to choroba nieuleczalna, ale czy tym samym zagraża życiu?

Przebieg dolegliwości

Nazwa choroby pochodzi od nazwy komórki błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Endometrium nawarstwia się, aby podczas krwawienia miesiączkowego odpadać i wydostawać się z organizmu. Zdarza się, że części endometrium zamiast na zewnątrz zawędrują do środka, nawet do jamy brzusznej, a z niej do jajników, jelit, otrzewnej i nie tylko. Niewydalana śluzówka prowadzi do wszczepiania się komórek endometrium do innych narządów.

Choroba jest związana z silnym bólem podczas miesiączki. Ale to nie jedyny objaw, mówi się o dodatkowych objawach takich jak: ból krzyża, problemy z wypróżnianiem, dyskomfort przy oddawaniu moczu, wymioty, a nawet gorączki. Objawy te nie obowiązują każdego przypadku endometriozy. Często występują całkiem inne symptomy lub przez dłuższy czas choroba rozwija się, nie dając o sobie znaku. Chorobę diagnozuje się na cztery stadia rozwojowe.

[Więcej informacji na temat objawów: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm]

Leczenie i konsekwencje

Endometrioza jest nieuleczalna, zatem leczy się tylko jej objawy. Do dziś nie wiadomo co jest przyczyną tej choroby, dlatego lekarze wciąż nie wiedzą, jak jej zapobiegać. Zazwyczaj leczenie wymaga operacji, która ma na celu likwidację, jak największej ilości wszczepów endometriozy. Dopiero po wycięciu zaleca się odpowiednie leczenie farmakologiczne. Jeśli pacjentką jest kobieta w wieku rozrodczym, to zmierza się do przywrócenia lub podtrzymania płodności.

Lekarze starają się jak w największym stopniu złagodzić dolegliwości bólowe. Nie ma jednego planu leczenia, wszystko zależy od przypadku choroby. Najważniejszy jest stopień zaawansowania choroby, charakterystyka pacjentki oraz rodzaj ujawniających się objawów. Przeważnie przepisuje się specjalne leki przeciwbólowe oraz leki hormonalne.

Do dziś nie wiadomo, czy endometrioza wpływa bezpośrednio na niepłodność, bo nie poczyniono tak skonkretyzowanych badań. Aczkolwiek statystyki wskazują, że kobiety chore na gruczolistość macicy cechują się o dziesięciokrotnie mniejszą płodnością w porównaniu do kobiet bez endometriozy. Często słyszy się, że kobietom chorym trudniej zajść w ciążę. Skutki endometriozy bardzo zależą od jej zaawansowania.

Czy endometrioza może prowadzić do śmierci?

Wedle powszechnej opinii choroba ta tylko w niezwykle rzadkich przypadkach bezpośrednio zagraża życiu. Inaczej wygląda sprawa w wypadku późnego rozpoznania oraz niewłaściwego leczenia. Złe leczenie prowadzi do wielu bardzo nieprzyjemnych powikłań. Dlatego to właśnie na prawidłowe leczenie należy zwrócić największą uwagę. Skrajne przypadki wynikające z różnych przyczyn np. ze zbyt późnej diagnozy, zaniedbania czy niewłaściwego leczenia, mogą doprowadzić do konieczności wykonania stomii, bądź nawet i histerektomii.

Wiadome jest, że nieumiejętne leczenie po wielu latach prowadzi do spustoszenia organizmu, skutki w takim wypadku są nie do przewidzenia – podaje klinika KCM, centrum leczenia endometriozy w Polsce.

Niewiele osób wie o istnieniu endometriozy, co wyjątkowo niezwykłe, gdyż jest to jedna z najczęściej spotykanych w ginekologii chorób. Schorzenie bardzo silnie wpływa na życie pacjentów, pogarsza komfort i często wymaga długoletniego leczenia. Chorobę uważa się za problem społeczny, jak i medyczny, a naukowcy cały czas starają się znaleźć przyczynę jej powstawania. Badacze zastanawiają się, czy przyczyną jest może źle funkcjonujący system odpornościowy, czy też układ hormonalny. Istnieją również teorie poszukujące źródeł endometriozy w genach, dopatrujące się błędów genetycznych lub dziedziczenia. Jak na razie żadna koncepcja nie jest pewna.