Do kogo udać się z rwą kulszową: do ortopedy czy neurologa?

Rwa kulszowa to stosunkowo częsty problem, który powoduje bardzo nieprzyjemny ból w okolicy pośladka oraz zewnętrznej części uda. Może on promieniować także na dolną partię pleców oraz na łydkę, a nawet stopę – w zależności od tego, jak duży jest problem. Nieleczony ból może utrzymywać się bardzo długo i być niesamowicie silny. Dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim specjalistą, który zadecyduje, jaki proces leczenia i rehabilitacji będzie w danym przypadku najlepszy oraz podejmie działania, które szybko uśmierzą ból i poprawią komfort życia pacjenta, umożliwiając mu chociażby swobodne poruszanie się. Do jakiego lekarza udać się z rwą kulszową i dlaczego? Sprawdź.

Na czym polegają problemy z rwą kulszową i dlaczego powstają?

Rwa kulszowa to problem, o którym słyszy się stosunkowo często, ponieważ dotyczy on naprawdę dużej liczby osób. Jest to schorzenie, które może mieć postać ostrą lub przewlekłą i może objawiać się na różne sposoby, w zależności od tego, jak zaawansowany jest to problem. W przypadku ostrej rwy kulszowej objawy pojawiają się nagle, często bez konkretnej przyczyny lub z powodu wykonania jakiegoś nieodpowiedniego ruchu, dźwignięcia czegoś cięższego lub mocnego wyciągania się, aby sięgnąć coś, co znajduje się wysoko. Głównym objawem rwy kulszowej jest silny ból w tylnej części uda, w okolicy środka pośladka. Osoby, które mają problem z ostrą rwą kulszową często nie mogą poprawnie chodzić: są lekko wygięte w jedną stronę, aby nie narażać się na silny ból.

Z kolei rwa kulszowa przewlekła to problem, który często ciągnie się latami. Ból pojawia się systematycznie i spowodowany jest wykonaniem nieprawidłowego ruchu, nieodpowiednią pozycją podczas snu lub w trakcie dnia. Rwa kulszowa przewlekła może skutkować stałym przykurczem jednej strony ciała, jeśli nie będzie leczona.

Objawy rwy kulszowej zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku są bardzo nieprzyjemne. Nie należy ich pod żadnym pozorem bagatelizować, ponieważ rwa kulszowa wymaga interwencji lekarza jak najszybciej. Istnieją obecnie bardzo skuteczne środki, które rozluźniają przykurcze mięśni oraz uśmierzają skutecznie ból. Gdy najostrzejszy stan zostanie opanowany, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji. Dzięki temu uda się uniknąć kolejnych ataków rwy kulszowej, co znacznie podnosi komfort życia. Rwy kulszowej nie należy przeciągać nią próbować rozchodzić, ponieważ brak leczenia może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, które są niezwykle trudne i czasochłonne w leczeniu.

Ortopeda kręgosłup Wrocław 1

Praktyka24 oferuje wizyty u ortopedy od kręgosłupa we Wrocławiu. Jeśli dolegające Ci bóle mają charakter przewlekły to warto zgłosić się do specjalisty jak najszybciej,

Udaj się do sprawdzonego specjalisty z doświadczeniem w leczeniu rwy

Wiele osób mylnie uważa, że z rwą kulszową należy udać się do ortopedy. Dzieje się tak, ponieważ ból ten zdaje się promieniować od kręgosłupa. Jednak dobrym wyborem w przypadku tego problemu będzie udanie się też do lekarza specjalisty z zakresu neurologii. Dobierze on odpowiednie metody leczenia, które pomogą pozbyć się bólu i ułatwią swobodne poruszanie się, bez wygięcia tułowia oraz przykurczu mięśni w okolicy rwy. Neurolog także może zalecić pacjentowi odpowiednią rehabilitację. Metody rehabilitacyjne powinny być dopasowane do rodzaju rwy kulszowej: inne będą odpowiednie w przypadku rwy ostrej, a inne w przypadku rwy kulszowej przewlekłej. Bardzo ważne jest, aby do lekarza z tym problemem udać się jak najszybciej i nie dopuścić do drętwienia kończyn oraz utraty czucia spowodowanego przewlekłym bólem. Im wcześniej skonsultujesz się z lekarzem tym lepiej dla Ciebie.