Podolog – co robi?

Gabinety podologiczne oferują profesjonalną pomoc w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób paznokci oraz schorzeń skóry stóp. W gabinetach pracują podolodzy, to oni opiekują się pacjentami i specjalizują w tej jeszcze mało znanej na polskim rynku branży kosmetologii, która przez swoje bliskie związki bywa nawet uważana za gałąź medycyny.

W jakim celu do podologa

Podolog dogląda zdrowia stóp, diagnozuje i pomaga pacjentom prawidłowo dbać o tę ważną część ciała. Zajmuję się kontrolą, sprawdzaniem stanu stóp. Uświadamia pacjentów w tej kwestii i promuje należytą pielęgnację. Społeczeństwo przez długi czas nie posiadało właściwej wiedzy w tej materii, a przez to często działało na swoją niekorzyść. Zaniedbanie pielęgnacji stóp skutkuje bardzo nieprzyjemnymi rezultatami, z którymi pomaga się uporać właśnie podolog. Podolog analizuje dany problem i zaleca leczenie konkretnymi zabiegami. Do podologa powinni skierować się ludzie, którzy zauważyli jakikolwiek zachodzący proces chorobowy w obrębie stóp. Podolog ulży pacjentowi w wypadku pojawienia się modzeli, wrastających paznokci, pękającej skóry, zrogowaciałego naskórka, odcisków, problemów stopy cukrzycowej, jak i profilaktycznie zdiagnozuje stan stóp oraz udzieli porad na temat prawidłowej, codziennej pielęgnacji. Często, w celu jak najlepszej pomocy pacjentowi, podolog decyduje się na współprace z innymi specjalistami. Konsultacja u podologa jest szczególnie polecana dla pacjentów z grupy ryzyka, czyli dla chorych na cukrzyce, hemofilię bądź dla reumatyków.

Pedicure podologiczny

Pedicure kosmetyczny znacząco różni się od pedicure podologicznego, zwłaszcza jeśli chodzi o przeznaczenie, ten pierwszy kosmetyczny jest zabiegiem pielęgnującym i delikatnie oczyszczającym, wykonuje się go na zdrowych stopach. Podczas pedicure kosmetycznego następuje tylko delikatne złuszczenie martwego naskórka. Kosmetyczna, nawet jeśli używa frezarki lub tarki kosmetycznej, to zrogowaciały naskórek w tym wypadku usuwany jest dość pobieżnie. Ten zabieg powinien być wykonywany na zdrowych stopach i skupia się głównie na relaksacji.

pedicureWizyta u podologa wygląda całkowicie inaczej. Pierwszą niezwykle istotną czynnością jeszcze przed rozpoczęciem specjalistycznego leczniczego pedicure jest założenie karty pacjentowi. Podolog przeprowadza wywiad, dokładnie ogląda stopy. Wszystko zostaje szczegółowo zapisane. Podolog skupia się na zachodzących na stopie zmianach, na ich podstawie stawia diagnozę i określa czy potrzebna jest wizyta u konkretnego lekarza specjalisty, czy też ustanawia własny program leczenia i plan przeprowadzanej terapii.

Pedicure leczniczy wykonany przez podologa jest zabiegiem leczniczo-pielęgnacyjnym. W zależności od zdiagnozowanych typów zmian usuwa się je przy pomocy odpowiednio przygotowanego do danego problemu narzędzia. Używa się specjalistycznych narzędzi typu dłuto, skalpel, jak i zmodyfikowanej do tego celu frezarki podologicznej. Podolog podejmuje się leczenia danych zmian chorobowych:

  • Odcisków;
  • Modzeli;
  • Grzybicy, ale wyłącznie we współpracy z lekarzem;
  • Brodawek;
  • Zmian powstałych w wyniku łuszczycy;
  • Wrastających paznokci;
  • Zrogowaciałych i pękających pięt.

Zabieg zazwyczaj jest bezbolesny. Może trwać nawet do 1,5 godziny. Po wykonaniu pedicure leczniczego podolog wybiera odpowiednie dla pacjenta preparaty do kontynuowania pielęgnacji w domu. Na rynku istnieją profesjonalne preparaty wspomagające leczenie. Dokłada się wielu starań, aby gabinety podologiczne nie tylko leczyły, ale również były przytulne na tyle, aby pacjent czuł się bezpiecznie.

Wielu ludzi cierpi z powodu zmian chorobowych w obrębie stóp. Perspektywa gładkich i estetycznych stóp kusi, choć niektórym wizja ta wydaję się całkowicie niedostępna. Nieświadomość w tej kwestii bierze się ze znikomej wiedzy na temat pielęgnacji stóp. Uzmysłowienie sobie, że istnieje w ogóle taka gałąź kosmetologii jak podologia może pomoc wielu ludziom borykającym się w samotności ze swoim problemem.