Hospicjum – na jaką pomoc się zdecydować?

Większość ludzi, których dotknęła nieuleczalna choroba i które są nawet w fatalnym stanie  jak najdłużej chciałyby pozostawać swoich domach, przy swoich bliskich. Przed podjęciem decyzji o typie opieki paliatywnej, należy wziąć pod uwagę stan chorego, a następnie:

  • sprecyzować jego upodobania związane z miejscem pomocy;
  • otaksować możliwości opiekuńcze rodziny/bliskich;
  • zorientować się, czy w miejscu gdzie chory się znajduje, funkcjonuje hospicjum domowe.

Jakie formy opieki paliatywnej mamy do wyboru?

– Poradnia medycyny paliatywnej

– Hospicjum stacjonarne

– Hospicjum Domowe

Poradnia medycyny paliatywnej

Pielęgnacja w poradni medycyny paliatywnej zawiera poradę udzieloną w warunkach ambulatoryjnych a także wizyty w domu. Taka postać pomocy jest użyczana w sytuacji gdy:

  • całokształt stanu zdrowia chorego jest stabilny i pozwala na przybycie do poradni na własną rękę;
  • chory ma ograniczone możliwości poruszania się, co wytwarza obligatoryjność odwiedzenia go w jego domu.

Usługi realizowane w domu pacjenta mogą zająć maksymalnie dwie wizyty tygodniowo. Osoby, które wymagają większej częstotliwości wizyt lub specjalistycznej opieki mogą zostać przekierowane do hospicjum w trybie stacjonarnym. Do wzięcia chorego pod opieką hospicyjną  potrzebne jest pisemne skierowanie od lekarza lub innego rodzaju fachowca.

Opieka osób starszych

Hospicjum stacjonarne

Nie w każdy przypadku wybór hospicjum domowego jest wykonalny. Nie dla wszystkich chorych jest to też właściwa postać opieki. Wybór hospicjum stacjonarnego można brać pod uwagę, gdy:

  • rodzina / krewni / przyjaciele / znajomi nie są w stanie zajmować się chorym codziennie, całą dobę;
  • chory jest pod skrzydłami domu opieki społecznej lub innych tego typu instytucji;
  • boleści, inne objawy czy problemy w oddychaniu lub z przyjmowaniem jedzenia są na tyle zaawansowane, że w warunkach domowych ciężko jest im sprostać.

Hospicja stacjonarne to zazwyczaj budowle wolnostojące z balkonem lub dostępem do ogrodu i zieleni, w wielu z nich pokoje nie mają numeracji, a dla chorych będących w stanie poruszać się samodzielnie (chodzący / jeżdżący na wózkach inwalidzkich) oraz ich krewnych dostępna jest kuchnia bądź innego rodzaju pomieszczenie socjalne, z którego mogą oni korzystać. W poszczególnych hospicjach są także świetlice / pokoje czy inne lokale, w których pacjenci mogą się spotykać lub brać udział w terapiach zajęciowych. W tego typu pomieszczeniu zazwyczaj można zostawić dzieci, jeśli ich opiekunowie woleliby nie zabrać ich bezpośrednio do miejsca, gdzie znajduje się chory.

Bliscy / rodzina / przyjaciele mają możliwość odwiedzania chorego we wszystkich godzinach i zostawać z nim tak długo, jak sobie tego życzą.


Szukasz nowoczesnego hospicjum domowego? Odwiedź serwis http://www.cmsanitas.pl/dla-firm/hospicjum-domowe-dla-doroslych_6,557