Jak uniknąć uzależnień? Działania profilaktyczne

Uzależnienia to jedne z najczęstszych i najbardziej poważnych zaburzeń naszych czasów. Popada w nie naprawdę dużo osób, a tak niewiele z nich zdaje sobie z nich sprawę i z tego, jak łatwo jest w nie wpaść. Każdy powinien co nieco o nich wiedzieć, a już najlepiej to, co robić, aby skutecznie ich unikać. Sprawdźmy więc, jak wygląda sprawa uzależnień w XXI wieku.

Jakie mamy uzależnienia?

Współcześnie wyróżnia się dwa rodzaje uzależnień – fizyczne i behawioralne. Każde z nich mają swój początek w psychice człowieka, a niektóre mogą też odpowiadać za jego fizyczny stan zdrowia.

Do najczęstszych uzależnień fizycznych, czyli takich, które są związane z zażywaniem różnych substancji zalicza się:

  • Alkoholizm
  • Narkomanię
  • Nikotynizm
  • Lekomanię

To ten rodzaj uzależnień ma najczęściej wpływ również na zdrowie człowieka, systematycznie wyniszczając organizm.

Jeśli zaś chodzi o uzależnienia behawioralne, to są one związane z konkretnymi zachowaniami, nad którymi chory nie może zapanować. Wśród tych najczęstszych wyróżnia się:

  • Hazard
  • Pracoholizm
  • Zakupoholizm
  • Siecioholizm/Internetoholizm

Wbrew pozorom są one dużo częstsze niż uzależnienia fizyczne i dużo bardziej szkodzą naszemu społeczeństwu.

Co powoduje uzależnienia?

Najprościej rzecz biorąc, każdy człowiek uzależnia się od danych substancji lub zachowań, jeśli ma z nimi bardzo częsty kontakt. Na początku nad tym panuje, jednak z czasem traci kontrolę nad częstotliwością wykonywanych działań na tyle, że mózg nie jest w stanie już przeżyć bez czynnika uzależniającego. Człowiek uzależniony myśli, że jest mu on potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, choć tak naprawdę już od dawna jest on oderwany od normalnego życia.

Kiedy dochodzi do uzależnień?

Wiadomo, że większość ludzi spożywa alkohol, zażywa leki, pracuje lub robi zakupy, a jednak nie każdy się od tego uzależnia. Co więc decyduje o wpadnięciu w nałóg? Przede wszystkim różne bodźce i sytuacje. Może to być silny stres, strata bliskiej osoby, problemy rodzinne lub zawodowe, a nawet drobny wypadek. Wszystko zależy od tego, jak dany człowiek reaguje na te bodźce – jeśli sobie z nimi nie radzi, wówczas szuka sposobów na ucieczkę od problemów i najczęściej znajduje ją w powyższych czynnikach uzależniających.

Jak uniknąć uzależnienia?

Dla osób, które borykają się z wieloma problemami, najlepsza jest odskocznia, jednak nie w postaci sięgania po czynniki uzależniające, a raczej poprzez działania profilaktyczne.

Można do nich zaliczyć konkretne hobby, które zazwyczaj uspokaja prawdziwych pasjonatów i wydziela dużo endorfin pozwalających ze spokojem podejmować działania codziennego życia.

Ponadto coraz więcej osób przekonuje się do rozmów ze specjalistami i to nie tylko terapeutami leczącymi uzależnienia, ale też zwykłymi psychologami, którzy wsłuchają się w nasze problemy i doradzą, jak skutecznie sobie z nimi poradzić.

Do skutecznych sposobów można zaliczyć również samą świadomość istnienia uzależnienia. To, że ludzie w nie wpadają, wiąże się z silnym wyparciem problemu. Myślą oni, że przecież ich psychika jest zbyt silna, by popaść w nałóg i właśnie to ich gubi. Dlatego czasem najlepiej znaleźć chwilę i zastanowić się, czy aby na pewno nasze działania są zgodne z nami samymi i czy nie szkodzimy przez nie naszemu najbliższemu otoczeniu.

Co, gdy uzależnienie już nas dopadnie?

Wczesna diagnoza jest najlepsza. Im szybciej uświadomimy sobie potencjalną obecność nałogu, tym łatwiej z niego wyjdziemy, wracając do normalnego życia. W takich wypadkach najlepiej już zasięgnąć pomocy specjalistów, ponieważ samodzielna walka z samym sobą nie za często kończy się dobrze.

uzależnienie

Dobrym rozwiązaniem jest również rozmowa z bliskimi. Uzależnienia nie można się wstydzić, zwłaszcza przed bliskimi, ponieważ to oni są największym wsparciem na drodze do zdrowego życia.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, w dzisiejszych czasach uzależnienie jest naprawdę groźne, a czynników uzależniających jest coraz więcej. Lepiej mieć się na baczności i już na samym początku podejrzewania problemu poszukać odpowiedniej pomocy czy to w Internecie, czy prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, czy nawet wśród bliskich, którzy na pewno będą z nami podczas walki o lepsze życie.