Zastosowanie ekstraktów w kosmetyce

Ekstrakty roślinne są surowcami wykorzystywanymi do produkcji kosmetyków. Jak sama nazwa wskazuje pozyskuje się je z roślin  na drodze ekstrakcji przy pomocy takich substancji jak: woda glikol, olej, alkohol, a także metodą ekstrakcji ultradźwiękowej, która jest innowacyjnym sposobem na pozyskanie surowców kosmetycznych. Fale ultradźwiękowe powodują zmiany ciśnienia, które przyśpieszają ekstrakcję, która pozwala przenieść substancję czynną do roztworu pod wpływem na przykład wody, glicerolu, oleju alkoholu. 

Co to są ekstrakty roślinne?

Ekstrakty roślinne są składnikami kosmetyków. Należą do nich skoncentrowane wyciągi z kwiatów, kory, liści, korzeni lub owoców różnych roślin, a także warzyw i ziół. Mają właściwości nie tylko lecznicze, ale również pielęgnujące, dezynfekujące, nawilżające i wygładzające. Zawierają śluzy, garbniki, olejki eteryczne, saponiny oraz inne cenne substancje. Do czynnych składników ekstraktów roślinnych należą karotenoidy, witaminy, fitosterole, flawonoidy, polifenole. Są nie tylko składnikami kosmetyków, ale również suplementów diety, ponieważ dostarczają organizmowi prozdrowotnych substancji. Mogą one mieć formę stałą, półstałą lub ciekłą. 

Jakie właściwości mają ekstrakty roślinne?

Ekstrakty roślinne mają wiele zbawiennych dla ludzkiego organizmu właściwości. Działają one niezwykle korzystnie na skórę, spowalniają między innymi procesy starzenia, likwidują przebarwienia, poprawiają koloryt skóry i jej napięcie, łagodzą podrażnienia, dlatego mają właściwości przeciwzapalne, oczyszczające i przeciwtrądzikowe. Poprawiają krążenie w naczyniach krwionośnych, wykazują także działanie antymikrobowe, zmniejszają wydzielanie potu. Ze względu na swoje działanie ekstrakty roślinne wykorzystywane są w środkach przeciwsłonecznych, w specyfikach przeciwtrądzikowych, preparatach dezodoryzujący, kosmetykach do pielęgnacji stóp. Stosuje się je w odżywkach do włosów służących ich koloryzacji, gdyż mają właściwości barwiące. Niektóre z ekstraktów roślinnych wspomagają odchudzanie z powodu przyspieszania procesów przemiany materii. Mają pozytywny wpływ nie tylko na skórę, ale także na włosy i paznokcie. 

ekstrakty kosmetyczne

Ekstrakty wodno – glicerynowe

Gliceryna roślinna jest cieczą o konsystencji syropu, która jest przezroczysta, bezbarwna i higroskopijna. Pozyskuje się ją z tłuszczy takich roślin jak między innymi: arnika górska, aloes zwyczajny, bazylia, nagietek lekarski, rumianek pospolity, nagietek zwyczajny, chaber bławatek, eukaliptus, kocanka włoska, koper włoski, kozieradka, zielona herbata, imbir lekarski, miód, chmiel zwyczajny i wiele innych. Ekstrakty wodno – glicerynowe pochodzenia roślinnego mają działanie nawilżające, łagodzące podrażnienia, uelastyczniające skórę i wygładzające. Celem stosowania ekstraktów roślinnych wodno – glicerynowych w kosmetyce jest podwyższenie wartości funkcjonalnej kosmetyku. Nadają im między innymi gładkości i zapobiegają wysychaniu. 

Ekstrakt z aloesu

Aloes pochodzi z Afryki Północnej i Południowej. Ma grube zielone liście, które są mięsiste i ostro zakończone. Jego właściwości lecznicze znane były człowiekowi od tysięcy lat. Stosowany był przez starożytnych Greków, Rzymian i Arabów na różnego rodzaju dolegliwości wewnętrzne i zewnętrzne. Służył także do balsamowania zwłok oraz jako środek do tępienia insektów. Obecnie jest niezwykle częstym surowcem wykorzystywanym do produkcji kosmetyków ze względu na swoje właściwości nawilżające i łagodzące podrażnienia.

Najczęściej jest składnikiem mydeł, szamponów, kremów, peelingów i maseczek. Dzięki działaniu spowalniającemu procesy starzenia zalecany jest do cer dojrzałych. Zbawienne działanie soku z liści związane jest z obecnością w nim przede wszystkim: polisacharydów minerałów, aminokwasów, enzymów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, lektyny i glikozydów. Reguluje również naturalne pH skóry. Dzięki zawartości niemal 170 aktywnych składników wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale również farmaceutycznym.

Ekstrakt z Haberlea Rhodopensis

Naturalnym środowiskiem Haberlea Rhodopensis, nazywanego potocznie kwiatem Orfeusza są  niewielkie obszary w Rodopach i na Bałkanach. Niezwykłe właściwości ekstraktu tej rośliny były znane pierwszym cywilizacjom Półwyspu Bałkańskiego. Trakowie traktowali go jako święty kwiat i używali podczas rytuałów pogrzebowych. Swą nazwę zawdzięcza Orfeuszowi – legendarnemu trackiemu muzykowi i uzdrowicielowi. Legenda głosi, że wytwarzał z jej kwiatów napój bogów – ambrozję, która dawała im nieśmiertelność. Starożytni Rzymianie również cenili ją za przywracanie zdrowia i sił.

W późniejszych latach udekorowano nim kościół św. Krzysztofa ze względu na jego właściwości wskrzeszające. Odmładzające właściwości ekstraktu Haberlea Rhodopensis, znane etnomedycynie zostały potwierdzone współczesnymi badaniami naukowymi. Roślina jest pod ochroną, dlatego zrywanie jej kwiatów jest surowo zabronione. Ma właściwości przeciwstarzeniowe, uelastycznia i spłyca głębokie zmarszczki, poprawia ogólny wygląd skóry, zwiększa jej blask i nawilżenie, zmniejsza zaczerwienienie i wyrównuje koloryt. Eliminuje wolne rodniki o właściwościach antyoksydacyjnych i cytoochronnych. Ekstrakt kosmetyczny z tej rośliny znajduje się między innymi w kremach i maseczkach do twarzy.