Kiedy zabrać dziecko do laryngologa dziecięcego?
Uszy, gardło i nos to narządy, które u dzieci narażone są na infekcje wyjątkowo często i choć wiele z nich jest w stanie wyleczyć pediatra, jego pomoc jest często niewystarczająca do pokonania przykrych dolegliwości bólowych czy nawracających zapaleń. Jeśli dziecko skarży się regularnie na ból ucha, cierpi regularnie na anginę lub zapalenie gardła albo ma problem z regularnym krwawieniem z nosa, wizyta u laryngologa może okazać się niezbędna. Kiedy warto zabrać dziecko do laryngologa i z jakimi problemami może sobie poradzić?
Najczęstsze przyczyny wizyty dziecka u laryngologa
Laryngolog dziecięcy jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń gardła, nosa, uszu oraz narządów odpowiadających za zmysł równowagi. To właśnie u niego należy pojawić się, gdy dziecko przejawia pierwsze problemy z mową lub słuchem, skarży się na ból zatok, zawroty głowy i trudności z oddychaniem, lub regularnie cierpi z powodu chrypki i podrażnienia gardła.
Problemy związane z narządami słuchu, węchu, smaku czy równowagi nie powinny być bagatelizowane, szczególnie w wieku dziecięcym, kiedy to maluchy są bardziej podatne na poważne infekcje. Nieleczone zapalenia gardła, zatok czy ucha mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i powinny być leczone specjalistycznie. Do laryngologa warto udać się więc, gdy:
- Dziecko skarży się na ból ucha,
- Dziecko chrapie, choć nie przejawia innych objawów przeziębienia,
- Dziecko skarży się na bóle głowy,
- Katar to częsty i nawracający problem,
- U dziecka pojawia się widoczny przerost lub częste zapalenia migdałków,
Do laryngologa dziecięcego może skierować także pediatra, który zauważy podczas rutynowych badań nieprawidłowości i uzna, że warto sprawdzić je dokładniej zanim rozwiną się w poważniejsze problemy zdrowotne.
Jak przebiega wizyta u laryngologa?
Dzieci często obawiają się wizyty u lekarza, szczególnie gdy nie jest to pediatra widywany przez nie regularnie przy przeziębieniach, szczepieniach czy wizytach kontrolnych. Wizyty u laryngologa mają więc na początku bardzo łagodny przebieg nastawiony na oswojenie dziecka z nowymi badaniami i wypracowanie poziomu współpracy niezbędnego do otrzymania prawidłowych wyników.
Wizyta u laryngologa rozpoczyna się zwykle od badania podmiotowego, czyli opisu występujących u dziecka objawów. Do tego etapu warto przygotować się wcześniej, odnotowując sobie wszystkie dolegliwości dziecka i czas ich trwania. Po zebraniu niezbędnych informacji laryngolog przechodzi do badania nosa, jamy ustnej i gardła w celu zidentyfikowania przyczyny pojawiających się problemów. Jeśli okaże się, że problem wymaga interwencji, laryngolog może zalecić kolejną wizytę lub wykonać drobne zabiegi na miejscu, rozwiązując przyczynę problemu.
Kiedy powinniśmy udać się do laryngologa dziecięcego?
Czas w przypadku infekcji nosa, gardła czy ucha odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u laryngologa i spisywać regularnie powracających problemów z katarem, bólem głowy, zapchanymi zatokami czy problemami z oddychaniem w dzień i w nocy na przeziębienia. Jeśli dziecko po przeziębieniu lub grypie skarży się na bóle głowy, ma problemy ze słuchem czy oddycha przez usta, warto sprawdzić u laryngologa czy przeziębienie nie było wynikiem głębiej zalegającego problemu lub infekcji.
Częstym powodem wizyt dzieci u laryngologa są notoryczne zapalenia gardła oraz problemy z przerośniętymi, bolącymi, zainfekowanymi migdałkami. Te ostatnie bardzo często wymagają usunięcia, bo choć ich rolą jest budowanie odporności i produkcja przeciwciał, często to właśnie problemy z migdałkami są przyczyną nawracających przeziębień i infekcji dróg oddechowych. Do laryngologa można wybrać się także po urazach, które mogły spowodować uszkodzenie przegrody nosowej, w przypadku podejrzenia niedosłuchu u dziecka, przewlekłą chrypką, problemami z chrapaniem, czy częstymi krwawieniami z nosa.
Choć wizyta u pediatry może rozwiązać u małego pacjenta wiele problemów, w przypadku podejrzeń nawracających infekcji lub zaobserwowania nawracających bólów w okolicy nosa, ucha czy gardła u dziecka warto poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie malucha do laryngologa i udać się na wizytę możliwie jak najszybciej. Odpowiednie leczenie laryngologiczne pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych zarówno w wieku dziecięcym, jak i tych które nieleczone mogą ciągnąc się za człowiekiem do późnych lat dorosłości.