Życie na trzeźwo: jak nie wrócić do nałogu?

W dzisiejszych czasach problemy związane z alkoholem dotyczą coraz większej ilości osób. Stale słyszy się o ludziach będących na odwyku lub próbujących zostać abstynentami.

Dlaczego takie sytuacje mają miejsce? Przecież każdy zdaje sobie sprawę ze szkodliwego wpływu napojów wysokoprocentowych na organizm człowieka, więc wytrwanie w trzeźwości nie powinno być trudne.

Otóż nie do końca. Alkohol działa dysfunkcyjna człowieka ze strony fizycznej, ale także psychicznej. Nawet jeśli ilość jego spożycia nie sprawia, że czujemy się źle, to z każdym kolejnym drinkiem czy imprezą „przy kieliszku” popadamy w nałóg alkoholowy.

Skąd się to bierze?

Nie da się niestety określić jednoznacznej przyczyny nałogu, jednak wśród najczęstszych można wyróżnić:

  • Czynniki medyczne

Spożywanie alkoholu z pozoru pozwala nam lepiej się czuć i zrelaksować, jednak logiczne jest, że gdy przestajemy pić, to całe dobre samopoczucie znika i pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości (kac), po których nasz stan jest jeszcze gorszy. W takim wypadku, aby przywrócić dobry humor i pozornie uleczyć skutki kaca, człowiek znów sięga po alkohol, coraz bardziej popadając w nałóg.

  • Uwarunkowania genetyczne

Choć nie ma dokładnego potwierdzenia na to, że geny rodziców alkoholików są odpowiedzialne na wpadnięcie w nałóg przez dziecko, to jednak istnieje taka szansa. Mówi się wtedy o syndromie DDA, czyli połączeniu tzw.  genu alkoholowego u dorosłego dziecka alkoholika z czynnikami wychowawczymi oraz psychologicznymi.

  • Uwarunkowania psychologiczne

Z tego punktu widzenia wpadanie w nałóg alkoholowy wiąże się silnie z trybem życia człowieka, który nie potrafi poradzić sobie z problemami w pracy, rodzinie czy traumami np. z dzieciństwa. Alkohol jest dla niego wtedy formą ucieczki i próbą zapomnienia. Jednak jak wiadomo, jest to chwilowy stan. Aby go więc utrzymać, sięga się po coraz większe ilości, tracąc nad sobą kontrolę.

Kto jest najbardziej narażony?

Z powyższych przyczyn popadania w alkoholizm można wnioskować, że najbardziej narażona na to jest młodzież. Coraz częściej zauważa się go u młodych osób, zwłaszcza przebywających w dysfunkcyjnym środowisku. Dzieje się tak dlatego, że szukają one akceptacji ze strony rówieśników, chcą być ważne i docenione.

Ponadto okres dojrzewania związany z wahaniami hormonalnymi, często skutkuje buntem i próbą ucieczki od świata, w którym młodzież czuje się niezrozumiana.

Nie jest to jednak nic dobrego, gdyż młoda osoba nie jest w stanie zapanować nad ilością spożywanego alkoholu i nie ma też świadomości, jak wiele negatywnych skutków może on przynieść w przyszłości, przez co nic nie jest w stanie jej zahamować.

Inne sytuacje nakłaniające do alkoholu

Do wyżej opisanych już sytuacji można je dodać jeszcze:

  • Próby radzenia sobie ze stresem – szybka forma relaksu
  • Radzenie sobie z depresją i stanami lękowymi – pozorny sposób
  • Presja społeczna – nakłanianie do picia w towarzystwie
  • Fałszywe przekonanie o leczniczej funkcje alkoholu – zwłaszcza wina i whisky

Jak można zauważyć, jest tego bardzo wiele, przez co tak trudno jest dzisiaj wytrwać w trzeźwości. Zewsząd dociera do nas możliwość spożycia alkoholu. Istnieje jednak prosty sposób, by uwolnić się nie tylko od nałogu, ale też całej społecznej presji związanej z piciem.

jak wytrwać w trzeźwości

Jak nie ulec nałogowi?

W przypadku, gdy nałóg alkoholowy jest już naprawdę poważny, kluczowa jest pomoc specjalistów. Nie zawsze musi to być jednak terapia w ośrodkach, spotkania AA, czy odwyk. Skuteczny jest również detoks oraz implantacja wszywki alkoholowej we Wrocławiu. Nałóg alkoholowy to poważna choroba. Warto walczyć z nią od samego początku i pamiętać, że choć z pozoru walka ta wydaje się trudna i długa, to istnieją sposoby na to, jak wytrwać w trzeźwości. Wszystko zależy od indywidualnego nastawienia.